Autor Wypowiedź
Wypadałoby w kilku słowach wtajemniczyć czytelników Portalu „Liternet” w to, czym jest „Subiektywna Lista Przebojów Poezji Współczesnej” zanim pojawi się jeszcze gorące notowanie z wczoraj. Skracając najbardziej, jak to jest możliwe i na dodatek wyciągając jeszcze z tego skrótu pierwiastek, to powiedziałbym że SLPPW jest Zabawą, niczym więcej niż Zabawą ale i niczym niż Zabawą mniej. Grupa prawie trzydziestu już stałych Uczestników co tydzień ma indywidualne spotkanie z szesnastoma wierszami współczesnymi. Każdy z Uczestników, z tych szesnastu wybiera dziesięć, które uważa za najlepsze i listę (zwaną „rePaczką”) odsyła prowadzącemu (czyli Ojcu Dyktatorowi), którym najczęściej bywam ja. Z sumy punktów uzyskanych przez wiersze tworzy się Notowanie, które prezentowane jest w niedzielę punktualnie o 22.00 na Facebooku. Dziesięć najlepszych (zdaniem Grupy) wierszy trafia do kolejnej Paczki, tam zostają uzupełnione o sześć Nowości i zabawa zaczyna się od początku. Przyznaję szczerze, że mało jest rzeczy które dają nam taką frajdę jak odsłaniane kolejno od 10 do 1 miejsca na Liście. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami, ale uważaj – to wciąga! Wczoraj (niedziela 17 czerwca 2012) spotkaliśmy się wirtualnie po raz osiemdziesiąty szósty, a oto rezultat oraz jeden z wierszy, które w tym tygodniu wzbudziły w nas najwięcej pozytywnych emocji.

SLPPW nr 86 (głosowało 29 osób)

N---1---1. Jakobe Mansztajn „Marcin idzie do nieba” (267)
2---2---5. Adam Zagajewski „Przyszła wiosna” (180)
1---3---4. Karol Maliszewski „Oda do tego co żeńskie” (173)
N---4---1. Zofia Bałdyga „*** (z lotu ptaka...)” (135)
N---5---1. Dariusz Suska „Pora na truskawki” (133)
5---6---3. Łukasz Kuźniar „Everyman” (132)
N---7---1. Katarzyna Fetlińska „Sanatorium, 1973” (112)
8---8---3. Marcin Świetlicki „Filandia” (106)
3---9---4. Brian Patten „Portret młodej dziewczyny zgwałconej na podmiejskiej prywatce” (104)
6--10---5. Tymoteusz Karpowicz „Koło tańca miłosnego” (103)
---------------------------------------------------------
11. Roma Jegor „Gry dziecięce” (102)
12. Małgorzata Dobrzańska „inżynieria lądowań” (101)
13. Mariusz Partyka „żyły kruche jak ciasto” (99)
14. Kira Pietrek „lochy” (88)
15. Sławomir Elsner „Wiersz bez odbiorcy” (83)
16. Bianka Rolando „Wschodni aparat bezpieczeństwa” (59)

Lody ruszyły. Z początku ospale i niepostrzegalnie, ale jednak drgnęło, poniósł się pomruk i wreszcie przez Listę przebiegł dreszcz. Pęknięcia wyrosły na szczeliny a szczeliny w wąwozy i powiał nimi wiatr. Wiatr zmian jak u Skorpionsów ze dwie dekady temu. Mógłbym napisać krócej, prościej i bez ozdobników, że mamy na Liście trochę nowości, ale jakoś mnie wzięło na ornamenty to i pofolgowałem sobie. Wolno mi.

Przy okazji osiemdziesiątego szóstego notowania objawiły mi się dwa spostrzeżenia, może jeszcze nie socjologiczne wnioski, ale jakiś zaczyn pod nie. Po pierwsze: coraz wyraźniejszy robi się podział Głosujących na trzy podgrupy: Modernistów - zafascynowanych nowymi trendami, upatrującymi Poezji w języku i nieszablonowym używaniu tegoż języka by mieć coś do powiedzenia; Klasyków - którzy do Sądu Ostatecznego powtarzać będą, że Poezja musi być piękna, że musi być liryczna i chwytać za serce do granic bólu; Wrażeniowców - ci z kolei przeglądają Paczkę w napięciu podobnym do tego, które towarzyszy sprawdzaniu numerów na kuponie z LOTTO, w poszukiwaniu wiersza miażdżącego czytelnika od pierwszego czytania. W poszukiwaniu miłości od pierwszego spojrzenia. Całe szczęście, przeważnie panuje pomiędzy tymi podgrupami równowaga i na liście znajdują się wiersze dla każdego czytelnika, bez względu na to czy jest Wrażeniowcem, Klasykiem czy Modernistą. Zdarza się jednak, że równowaga zostaje zachwiana. Najczęściej wtedy gdy z grona Subiektywnych odpada Modernista zniechęcony tym, że eksperymentalne wiersze nie królują na szczytach. Nie ma tenże Modernista świadomości jednak, że poprzez swoją absencję pogłębia stan nierównowagi na rzecz Klasyków bądź Wrażeniowców. Wtedy Subiektywna zastyga. Zastyga, bo tym samym Wyborcom podobają się te same Propozycje. Uff... Dzisiejsze notowanie trochę ten stan zastygnięcia narusza... Czyżby jakiś Modernista wrócił? Tak jakby :)

Druga rzecz: wiersze w zestawie propozycji pojawiają się z opóźnieniem dwóch, trzech tygodni. To jest logiczne gdy kilkanaście osób co tydzień ma coś do zaproponowania od siebie a wolnych miejsc jest tylko sześć. Nigdy nie wiem jak sobie każda kolejna szóstka poradzi, choć czasem potrafię już przewidzieć, że najlepiej punktowanym będzie na przykład Mansztajn - jak dziś. Kto będzie przywitany najcieplej z szóstki: Mikołaj Bogajewicz, Julia Szychowiak, Mirka Szychowiak, Dariusz Pado, Tomasz Pułka, Marta Grundwald? O tym za tydzień.

Marcin idzie do nieba - Jakobe Mansztajn

dasz wiarę, marcin ? jeszcze kilka tchnień temu
leżałeś w łóżku, otoczony świeczkami, i sufit
przed sobą miałeś, którego ani obejść, ani sforsować,
ani zaprzyjaźnić się z którym. a teraz popatrz:

we wieczność maszerujesz, w tę pustkę z wygodami,
o której żywi mówią los się musi odmienić.
o której żywi śpiewają piosenki do słów marcina,
czyli twoich, napisanych po śmierci, czyli teraz

18 czerwca 2012, 13:55:17
Ja to chyba do nieba nie pójdę.

18 czerwca 2012, 14:01:04
zabawa przednia :)

gdybym jeszcze umiał się w nią bawić :( byłoby super :)

19 czerwca 2012, 07:51:38
znalazłem coś takiego :

http://slppw.blox.pl/html

"...Zabawa "dzieje się" wyłącznie na Facebooku ..."?

19 czerwca 2012, 08:00:08
Owszem, zabawa istnieje głównie na FB, ale można w niej uczestniczyć pośrednio, mailowo - trzeba tylko zgłosić akces do Piotra lub do mnie. Jednak w ten sposób co nieco uczestnika omija, co nieco czasem bardzo ciekawego ;)

19 czerwca 2012, 14:56:06
chciał nie chciał , trzeba będzie się zainstalować na Facebooku
żeby nie ominęło mnie :"co nieco czasem bardzo ciekawego";)

20 czerwca 2012, 09:40:31
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się