Autor Wypowiedź
Wypadałoby w kilku słowach wtajemniczyć czytelników Portalu „Liternet” w to, czym jest „Subiektywna Lista Przebojów Poezji Współczesnej” zanim pojawi się jeszcze gorące notowanie z wczoraj. Skracając najbardziej, jak to jest możliwe i na dodatek wyciągając jeszcze z tego skrótu pierwiastek, to powiedziałbym że SLPPW jest Zabawą, niczym więcej niż Zabawą ale i niczym niż Zabawą mniej. Grupa prawie trzydziestu już stałych Uczestników co tydzień ma indywidualne spotkanie z szesnastoma wierszami współczesnymi. Każdy z Uczestników, z tych szesnastu wybiera dziesięć, które uważa za najlepsze i listę (zwaną „rePaczką”) odsyła prowadzącemu (czyli Ojcu Dyktatorowi), którym najczęściej bywam ja. Z sumy punktów uzyskanych przez wiersze tworzy się Notowanie, które prezentowane jest w niedzielę punktualnie o 22.00 na Facebooku. Dziesięć najlepszych (zdaniem Grupy) wierszy trafia do kolejnej Paczki, tam zostają uzupełnione o sześć Nowości i zabawa zaczyna się od początku. Przyznaję szczerze, że mało jest rzeczy które dają nam taką frajdę jak odsłaniane kolejno od 10 do 1 miejsca na Liście. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami, ale uważaj – to wciąga! Wczoraj (niedziela 20 maja 2012) spotkaliśmy się wirtualnie po raz osiemdziesiąty drugi, a oto rezultat oraz jeden z wierszy, które w tym tygodniu wzbudziły w nas najwięcej pozytywnych emocji.

SLPPW nr 82 (głosowało 34 osoby)

1---1---2. Ni Chuilleanain „Mycie” (205)
N---2---1. Sławomir Płatek „gęś” (197)
3---3---3. Roma Jegor „Gry dziecięce” (193)
N---4---1. Adam Zagajewski „Przyszła wiosna” (190)
4---5---2. Sławomir Elsner „Wiersz bez odbiorcy” (184)
N---6---1. Grzegorz Kwiatkowski „niczym” (176)
2---7---4. Małgorzata Dobrzańska „inżynieria lądowań” (167)
6---8---3. Jarosław Moser „Pearl” (156)
9---9---3. Bohdan Zadura „Dziesięć na kwadrans” (144)
N--10---1. Tymoteusz Karpowicz „Koło tańca miłosnego” (141)
------------------------------------------
11. Tomasz Pietrzak „Zaszybie” (117)
12. Marta Kapelińska „Przekaz podprogowy” (108)
13. Elena Karnauskaite „CV” (96)
14. Jacek Dehnel „Hotel Rzeszów” (92)
15. Marcin Sendecki „Tym razem obędzie się bez ofiar” (85)
16. Dariusz Pado „Wydechy” (59)

I tak nam Dobrzańska została "weteranem" Listy. Jej wiersz pozostaje na obecną chwilę najdłużej w zestawieniu. Co prawda daleko jej jeszcze do rekordzistów: Woźniaka, Elsnera czy Fiedorczuk, ale jak sądzę - to miłe. Niech się trzyma ile może...

Po odłamkowej dyskusji, która wybuchła z zupełnie odmiennego powodu, nasunął mi się pewien wniosek, a nawet dwa... I nimi ośmielę się tutaj podzielić. Po pierwsze: Wciąż wraca pytanie "Dlaczego te a nie inne wiersze pojawiają się w zestawieniach Subiektywnej Listy Przebojów Poezji Współczesnej. Odpowiedź jest prosta, klarowana i banalna, choć często moi adwersarze w różnorakich dyskusjach usiłują ją zaciemniać, zapętlać i udziwniać. Wiersze do Subiektywnej zgłaszane są przez Uczestników ZABAWY. Nietrudno przyjąć założenie, że ktoś zgłasza taki a nie inny wiersz z powodu "bo akurat ten mi się w danej chwili na tyle podoba, że chcę się nim podzielić z innymi". Czasem, co bardziej krewcy Uczestnicy postanawiają przetestować wrażliwość całej Grupy i wtedy wśród propozycji pojawia się Eksperyment. Niestety, tak jak się ma rzecz z wszelką niszowością, tak i wiersze eksperymentalne mają ciężki żywot na liście, gdzie wyznacznikiem jest raczej popularność. Oby popularność tekstu, a nie popularność autora. Słynny wśród Subiektywnych jest "casus Góry", gdy płacz, lament i darcie owłosienia nastąpiło rychło po tym gdy wiersz Konrada nie zmieścił się w dziesiątce. Otrzymałem wtedy wiele zapewnień o uważniejszym czytaniu wierszy-propozycji w przyszłości. W swej wrodzonej naiwności wierzę w to uważniejsze czytanie. Tak czy inaczej, sukces w tego rodzaju zestawieniach jest tylko sukcesem w tego rodzaju zestawieniach. Nie przekłada się na nic materialnego. A jednak cenniejsze jest dłuższe spędzenie czasu z konkretnym wierszem niż tylko prześliźnięcie się po nim. Bywa jednak, że to te wiersze, które łatwiej i szybciej dadzą się odkryć i dotknąć, są potem punktowane wyżej. I stąd ostateczny wygląd Notowania co tydzień. Wiersz, który wygrywa, nie jest NAJLEPSZYM wierszem na świecie w danym tygodniu. Jest wierszem, który w danym tygodniu PODOBA SIĘ największej liczbie osób spośród TYCH trzydziestu, którym się chce. Chce czytać, głosować i rozmawiać o poezji.

I jeszcze dygresja jako drobny głos w sprawie poruszonej w innym miejscu, a właściwie odpowiedź na pytanie rzucone w przestrzeń. Tak - zdarzyło się raz, że jeden z autorów nie życzył sobie swojego wiersza w Zestawieniu. Po merytorycznej i spokojnej dyskusji zmienił jednak zdanie. Co więcej - przez kilka tygodni głosował razem z nami a wiem, że może i nieregularnie, to jednak śledzi co się u nas dzieje...

Rozpisałem się dzisiaj na tematy ogólne. Co na Liście to widać na Liście. W nowej Paczce: Maliszewski, Mosiewicz, Kopyt, Patten, Kleszcz i Głuszak. A z przyjemnością prezentuję dziś wiersz z miejsca drugiego:

gęś - Sławomir Płatek

mój kuzyn wiesiek.
złe imię bo zawiera w sobie wieś
imię - przekleństwo. fantastycznie ciężka praca
nienormalnego. może dlatego jego normalni bracia
umarli. a on żyje. wódka jednak szkodzi
bardziej niż pył od siana.

ciotka trzyma gęś. piękną
wiotką mądrą gęś ufającą tym którzy
dają jeść i przytulają. chciałem głaskać gęsi
niektóre oswojone nie szczypały. lubiłem
rosół i smalec. jeszcze dziś
kiedy patrzę czuję że ta gęś o czterdzieści gęsich pokoleń
wstecz żyje jak całe to podwórko. przecież nie może
nie żyć. kiedyś wrócę
na to zdjęcie i ją spotkam. to mądry ptak.

chciałbym żeby któregoś dnia
ktoś wykreślił z tego zdjęcia mnie.
a tu na złość najpierw chata
potem martwa jabłoń później gęś
w końcu ciotka kuzyni ojciec i ostatecznie
ciągle tkwi ten jeden nienormalny który nie ma już
siana do rozładunku. i ja.

w tle dom. duży murowany dla całej rodziny.
obok (ale nie ma tego na zdjęciu i już niewiele pamiętam)
stara łemkowska chyża ze świerkowych bali
rozebrana rok później. trzymam w ręce
jakąś świeżą gałąź i patrzę zakochany na gęś
z wdzięczną białą szyją.

22 maja 2012, 12:07:37
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się