Autor Wypowiedź
Wypadałoby w kilku słowach wtajemniczyć czytelników Portalu „Liternet” w to, czym jest „Subiektywna Lista Przebojów Poezji Współczesnej” zanim pojawi się jeszcze gorące notowanie z wczoraj. Skracając najbardziej, jak to jest możliwe i na dodatek wyciągając jeszcze z tego skrótu pierwiastek, to powiedziałbym że SLPPW jest Zabawą, niczym więcej niż Zabawą ale i niczym niż Zabawą mniej. Grupa prawie trzydziestu już stałych Uczestników co tydzień ma indywidualne spotkanie z szesnastoma wierszami współczesnymi. Każdy z Uczestników, z tych szesnastu wybiera dziesięć, które uważa za najlepsze i listę (zwaną „rePaczką”) odsyła prowadzącemu (czyli Ojcu Dyktatorowi), którym najczęściej bywam ja. Z sumy punktów uzyskanych przez wiersze tworzy się Notowanie, które prezentowane jest w niedzielę punktualnie o 22.00 na Facebooku. Dziesięć najlepszych (zdaniem Grupy) wierszy trafia do kolejnej Paczki, tam zostają uzupełnione o sześć Nowości i zabawa zaczyna się od początku. Przyznaję szczerze, że mało jest rzeczy które dają nam taką frajdę jak odsłaniane kolejno od 10 do 1 miejsca na Liście. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami, ale uważaj – to wciąga! Wczoraj (niedziela 6 maja 2012) spotkaliśmy się wirtualnie po raz osiemdziesiąty, a oto rezultat oraz jeden z wierszy, które w tym tygodniu wzbudziły w nas najwięcej pozytywnych emocji.
SLPPW nr 80 (głosowało 27 osób)

1---1---2. Małgorzata Dobrzańska „inżynieria lądowań” (210)
N---2---1. Roma Jegor „Gry dziecięce” (204)
2---3---3. Michał Kobyliński „idę iść” (155)
N---4---1. Bohdan Zadura „Dziesięć na kwadrans” (148)
5---5---3. Tomasz Pietrzak „Zaszybie” (126)
N---6---1. Jarosław Moser „Pearl” (116)
4---7---2. Justyna Bargielska „Trauma o piesku” (113)
3---8---4. Jacek Dehnel „Hotel Rzeszów” (104)
N---9---1. Krzysztof Siwczyk „Jeść” (100)
N--10---1. Marta Kapelińska „Przekaz podprogowy” (86)
-------------------------------------------
11. Krzysztof Szeremeta „Kyrie” (81)
12. Przemysław Witkowski „podstawy dziedziczenia” (80)
13. Jacek Cygan „Ojciec umiera każdemu” (74)
14. Radosław Kobierski „Eurydyka postanawia żyć” (67)
15. Krzysztof Gryko „Jaka krzywa” (61)
16. Agnieszka Mirahina „Żelazo” (57)
Spowszedniało? Złagodniało? Spowszedniało, bo znów kryzys wśród głosujących i nie ma co zwalać na długi wolny tydzień. Kwadrans na poezję w ciągu siedmiu dni to czasem zbyt dużo? Może to syndrom przekarmienia poezją. Może potrzebny oddech, przerwa, przeniesienie uwagi na inne płaszczyzny, poleniuchowanie w innych rejestrach. Unikanie poezji aż do stanu łaknienia, tęsknoty za słowem złożonym wzdłuż przerywanych linii. Wtedy? Może właśnie wtedy. Subiektywna Lista Przebojów Poezji Współczesnej nie zamierza dogorywać i po powrocie marnotrawnych głosujących będzie miała się równie świetnie, jak w pierwszym dniu kuracji antymetaforowej. A złagodniało nam tylko pozornie, bo choć na pierwszych dwóch miejscach piszące kobiety, to tematyka tych dwóch konkretnych wierszy ostra niczym brzytwa. Sami poczytajcie.

Nowości? Aż pięć. Roma Jegor, której wiersz zaprezentuję na koniec, a poza nią? Zadura z ukraińskimi reminiscencjami szowinistycznymi (takie miałem echa); znakomicie poplątany Moser oraz Siwczyk i Kapelińska. Ta para chyba tylko przelotnie. To jeszcze nie czas stałego nawiązania nici porozumienia z tzw. szerokim czytelnikiem.

Spoglądając na zimno na powyższe notowanie, trudno nie odnieść wrażenia pewnego zastoju, ale to tylko chwilowe. wiem, że bywało gorzej. Jak co tydzień, czekam że nowe wiersze zburzą spokój, namieszają, wywołają emocjonalne reakcje powrotne. Potencjał w wierszach Ni Chuilleanain, Joanny Wojdowicz, Eleny Karnauskaite, Sławomira Elsnera, Wojciecha Brzoski i Tobiasza Melanowskiego jest...

A teraz Roma Jegor:

Gry dziecięce – Roma Jegor


O czym tu mówić - że zdarli z niej majtki
ławka była twarda a tablica czarna
o czym tu mówić - lekcja była długa
dzwonek nie krzyknął
nie skrzypnęła klamka

I co tu mówić - źli pójdą do piekła
dobrzy ze skrzydeł będą pióra rwali
woźny do jutra wymyje podłogę
po ud drobnej bieli
i pętli skakanki

I co tu jeszcze - że dzieci śpiewają:
„Anka-Skakanka z aniołami fruwa”
dzwonek nie krzyczał nie skrzypnęła klamka
klasa była pełna
lekcja była długa

07 maja 2012, 11:34:51
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się