Autor Wypowiedź
Wypadałoby w kilku słowach wtajemniczyć czytelników Portalu „Liternet” w to, czym jest „Subiektywna Lista Przebojów Poezji Współczesnej” zanim pojawi się jeszcze gorące notowanie z wczoraj. Skracając najbardziej, jak to jest możliwe i na dodatek wyciągając jeszcze z tego skrótu pierwiastek, to powiedziałbym że SLPPW jest Zabawą, niczym więcej niż Zabawą ale i niczym niż Zabawą mniej. Grupa prawie trzydziestu już stałych Uczestników co tydzień ma indywidualne spotkanie z szesnastoma wierszami współczesnymi. Każdy z Uczestników, z tych szesnastu wybiera dziesięć, które uważa za najlepsze i listę (zwaną „rePaczką”) odsyła prowadzącemu (czyli Ojcu Dyktatorowi), którym najczęściej bywam ja. Z sumy punktów uzyskanych przez wiersze tworzy się Notowanie, które prezentowane jest w niedzielę punktualnie o 22.00 na Facebooku. Dziesięć najlepszych (zdaniem Grupy) wierszy trafia do kolejnej Paczki, tam zostają uzupełnione o sześć Nowości i zabawa zaczyna się od początku. Przyznaję szczerze, że mało jest rzeczy które dają nam taką frajdę jak odsłaniane kolejno od 10 do 1 miejsca na Liście. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami, ale uważaj – to wciąga! Wczoraj (niedziela 29 kwietnia 2012) spotkaliśmy się wirtualnie po raz siedemdziesiąty dziewiąty, a oto rezultat oraz jeden z wierszy, które w tym tygodniu wzbudziły w nas najwięcej pozytywnych emocji.

SLPPW nr 79 (głosowało 32 osoby)

N---1---1. Małgorzata Dobrzańska „inżynieria lądowań” (232)
3---2---2. Michał Kobyliński „idę iść” (198)
2---3---3. Jacek Dehnel „Hotel Rzeszów” (184)
N---4---1. Justyna Bargielska „Trauma o piesku” (171)
1---5---2. Tomasz Pietrzak „Zaszybie” (149)
N---6---1. Przemysław Witkowski „podstawy dziedziczenia” (145)
6---7---2. Krzysztof Szeremeta „Kyrie” (142)
4---8---5. Radosław Kobierski „Eurydyka postanawia żyć” (139)
N---9---1. Krzysztof Gryko „Jaka krzywa” (116)
10-10---4. Jacek Cygan „Ojciec umiera każdemu” (115)
--------------------------------------------
11. Genowefa Jakubowska – Fijałkowska „Kobiety dziewczynki” (114)
12. Grzegorz Kwiatkowski „pan Cogito i litera Pisma” (113)
13. Katarzyna Fetlińska „Na końcu języka (prolog)” (110)
14. Marciusz Moroń „historia” (93)
15. Jacek Mączka „Stromo pod górę” (77)
16. Andrij Bondar „Ciekawy film” (65)

Cygan nadal zadziwia. Już w ubiegłym tygodniu żegnałem definitywnie ten wiersz, a teraz czuję się zobligowany by odszczekać i następnym razem ugryźć się w język. Czyżby był to wyjątek potwierdzający regułę, bo podobno świeży tomik Cygana uczty poetyckiej nie zapewnia. Zapewnia ją natomiast lektura dziesięciu najlepszych wierszy tygodnia, ułożona przez Subiektywnych. Kogo tu nie ma? Jest Kobierski, którego każdy wiersz wzbudza poruszenie i tasuje zestaw. Jest Dehnel, do którego Subiektywni podchodzą z podobną atencją. Jest Szeremeta, który choć niepozorny i schowany pomiędzy innymi, bardziej błyskotliwymi utworami, to jednak swoją szlachetną nutą brzmi... Jest ubiegłotygodniowy lider, który jednak szybko się "sczytał". I jest Kobyliński - rzadkość, gdy wiersz w drugim tygodniu awansuje. A nowości? Do dziesiątki "załapały" się wiersze Krzysztofa Gryko i Przemka Witkowskiego. Zapewne w osiemdziesiątym notowaniu będą już pod kreską. Utrzyma się natomiast Bargielska, która zyskuje po wielokrotnym kontakcie. I na pewno zostanie w zestawieniu "inżynieria lądowań" Małgosi Dobrzańskiej. Ciekawa sprawa z tym wierszem, bo nie umniejszając walorom artystycznym i wierząc w merytorycznie sumienne wybory Subiektywnych, nie mogę się oprzeć myśli, że bliska znajomość z poetką (która przez jakiś czas była aktywną uczestniczką Zabawy ale kilka miesięcy temu z powodów osobistych zrezygnowała) odrobinę wierszowi pomogła. Nie chcę oceniać ani wyrokować (inni robią to o wiele łatwiej) ale podejrzewam jak trudnym zadaniem jest porównać w Paczce wiersz który się zna od dawna i szczególnie lubi z tymi które czyta się po raz pierwszy. Często pobieżnie. Mniejsza. Małgosi chcę gorąco pogratulować i wierzę, że prędzej czy później złoży z takich "inżynierii lądowań" całą książkę. Już dawno powinna być w moich rękach.

Wśród nowości w Paczce nr 80: Zadura, Moser, Kapelińska, Jegor, Siwczyk, Mirahina. Będzie ciekawie.

inżynieria lądowań - Małgorzata Dobrzańska

z szóstego piętra zawsze jest trochę bliżej.
ktoś zmyślnie umieścił neurologię
na tak wysokim poziomie. ciężko się szło
ale dałam radę, niech pacjent oprócz udaru
ma jeszcze rodzinę. tylko kiepsko wypadłam
w wywiadzie, lekarka okazała się mądrzejsza
wiedziała o tobie więcej. długo tłumaczyła

czemu prawie nas nie pamiętasz. ten kit
i epikryzę wcisnęła mi w rękę jak wór z rzeczami
do prania. i naprawdę nie mam pojęcia czemu winda
wylądowała na pierwszym, ale uśmiechnąłeś się
gdy jakiś gość z kwiatami krzyczał mam córkę!

chodź tato, my niżej, my na poziom zero
popatrz, znowu razem i to jeszcze na ziemi.
zalecili tylko rehabilitację. wszystkiego

01 maja 2012, 22:56:39
Taki wiersz jak ten, Małgorzaty Dobrzańskiej, to jest wiersz jak ja to nazywam na użytek prywatny - wiersz z dreszczami. Apogeum gęsiej skórki odczuwam w momencie "uśmiechnąłeś się, gdy jakiś gość z kwiatami krzyczał mam córkę!" (i tam powiedzcie Gosi, że brakuje przecinka, przed "gdy".
Gratuluję pięknego, mądrego, wzruszającego wiersza. Cieszę się bardzo, że jest na pierwszym.

02 maja 2012, 08:42:00
Tak, wiersz jak pięść w samo centrum czaszki.

02 maja 2012, 10:03:14
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się